top of page
Keresés

A feedback arról szól, aki adja. Amire vigyázz és amit a chat gpt tanít...

Frissítve: 2023. aug. 20.

A visszajelzés/feedback szó beépült az üzleti élet alapszótárába, de úgy látom nagyon sokan visszaélnek ezzel a fogalommal, mivel alapvetően rosszul értelmezik. Ebben a cikkemben ennek veszélyeire szeretném felhívni a figyelmet.

Mi az egyáltalán, hogy feedback és tényleg van-e rá szükség? És mi az, amire szükség van?


Mi az, ami nézeteim szerint ne legyen a feedback?


  • A figyelmeztetést, fegyelmezést és a dícséretet ne hívjuk visszajelzésnek soha. Ha ilyesmire szükség van, akkor az legyen érthető, indokolt és igazoltan kiszámítható, felelős. A feedback azt jelenti, amikor bizonyos konkrét eseményre vonatkozóan elmondjuk az érintett személynek a saját megélésünket a történtekkel kapcsolatban, olyan szándékkal, hog yezzel segítsünk neki. Ha ítéletre használjuk, akkor félelmet keltünk a kifejezéssel.

  • Nagyon gyakori és jóval elterjedtebb az a félreértés, hogy a teljesítmény értékelését összekeverik a feedbackkel. Én eleve megkérdőjelezem az értékelés szükségességét, hiszen ha felnőtt és felelős viselkedést várok a kollégáimtól, felnőttként is kell őket kezelnem. Egymás leosztályozása vajon tényleg feedback vagy a teljesítmény objektív kategorizálása lenne? Egy vezető beosztású ember körülbelül 20 évet járt iskolába. (Nem a diploma teszi a jó szakembert, de ez a cikk most másról szól!). Hosszú éveken át kaptuk, nyeltük az osztályzatokat és ítéleteket reggel, délben, meg este. Ennek az volt a lényege, hogy a felnőttek felettünk álltak, jobban értettek a tárgyhoz, élethez, mint mi és ezt próbálták megtanítani nekünk, mint gyereknek. Azért osztályoznak az iskolában, hogy kifejlődjön az egészséges önértékelés, énkép, kialakuljon a döntési képesség arról, mi az elég, a jó, a fantasztikus és a csapnivaló között a különbség. A saját teljesítményünkről! Namármost, a munkahelyen felnőttek dolgoznak. Senkinek nincs szüksége arra, hogy mások megítéljék, tanítsák, neveljék, leosztályozzák, ítéleket fogalmazzanak meg róla, személyét, stílusát boncolgassák.

  • Amire mindenki vágyik, az a figyelem. Hogy lássák, értékeljék őt és amit tesz. Hogy számítson. De amikor a visszajelzés folyton pozitív és általános, az nekem sose tűnik őszintének. A diktatúrákat juttatja eszembe, ahol táncolnak, tapsolnak, menetelnek és éljenzik az amúgy zsarnoki rendszert. Sokkal többet számít, ha egyszer leülnek melléd és végigbeszélitek mi volt számodra fontos és nehéz, mire vagy büszke, milyen érték született meg a munkád során, mint naponta meghallgatni mennyire fantasztikus bármit is tesz a "csapat".

  • Ne legyen felszínes. Ha nem hordoz értéket, akkor hagyjuk el a folyamatinkból.

  • Utolsó dolog, amit most még kiemelnék, hogy a feedback nem tényállás, nem szabad valóságként hozzáállni és annak kezelni, ez alapján megítélni magunkat vagy másokat. Ugyanis a feedback nem feltétlenül rólad szól, inkább arról mutat valamit, aki adja. Valakinek a benyomását tartalmazza, ráadásul az, amit hallunk, az attól függ, ő hogy tud fogalmazni, kapcsolódni. Sokkal jobban leírja a másik szándékait, személyiségét, kommunikációs képességeit, mint a tiedet. Ezen túl tartalmazza az ő értékrendszerét is. Ez persze hasznos lehet abban, hogy megismerjük a másikat és azt, hogyan tudnánk gördülékenyebben együtt dolgozni vele. Pl ha valaki hanyag, nem szereti dokumentálni a munkáját, nincs készsége transzparensen rögzíteni a tényeket, sose fogja kiemelni, a te precizitásod. Sőt, az is előfordulhat, hogy szőrszálhasogatóan idegesítőnek és feleslegesnek tartja ezen tevékenységeid. Ezzel szemben te viszont tudsz építeni az ő könnyedségére, éleslátására, nagyvonalúságára és oda tudsz figyelni ezután arra is, hogy ne frusztrád olyan részletekkel, ami számára nem fontos és úgysem érti. A visszajelzéséből ebben a példában csak azt tanulhatod meg, hogy ő nem értékeli, hogy te alapos vagy, de nem azt, hogy ez nem értékes vagy el kéne hagynod.

Jó tanulság lehet a ChatGPT használatának fejlesztése arra, hogy megértsük hogyan érdemes visszajelzéseket adni és hogy lássuk, mennyire tőlünk függ az eredmény minősége. Az teljesen egyedi, hogyan tudjuk specifikálni az igényeinket, hogy mit szeretnénk tőle visszakapni. A jó propmtok meghatározása és a pontos visszajelzéseink fogják képezni azt az információt, amiből az chatbot dolgozni tud.


Mindent egybevetve, a visszajelzés egy adott viselkedés, teljesítmény szubjektív, személyes megélésének az érintettel való megosztása kell hogy legyen, ami jó gyakorlattal valóban rohamos mértékben tudja fejleszteni a csapatmunkát és a kreatív, tudatos megoldásokat, ezért az empirikus iskolák egyik alapeleme.


Azt, hogy hogyan lehet értékteremtő visszajelzést adni, olvasd el itt.


Neked milyen tapasztalataid vannak a feedback-kel és a rossz alkalmazásaival kapcsolatban?






 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Instagram

©2022 by Koháry Mari. Proudly created with Wix.com

bottom of page